Transformace financí: Priority pro pokrok v oblasti dodržování lidských práv

Žijeme v době, kdy lidé i planeta čelí vážným a často vzájemně propojeným hrozbám: 1 % nejbohatších lidí na světě má nyní více než dvakrát větší bohatství než 6,9 miliardy lidí.

Téměř 80 milionů dětí je vystaveno rizikové práci, která je považována za současnou formu otroctví. Nacházíme se uprostřed šestého masového vymírání, pokud jde o biologickou rozmanitost, a čelíme katastrofálnímu nedostatku potravin a vody, stejně jako vysídlení obyvatelstva v důsledku konfliktů a změny klimatu.

Nacházíme se ve zlomovém bodě pro budoucnost, kterou chceme. Je to budoucnost rostoucí nerovnosti, diskriminace, klimatické krize, pandemií, uzavřených hranic a konfliktů? Nebo je to cesta odolnosti, inkluze, spravedlnosti, míru a prosperity? Pokud chceme dosáhnout té druhé, musí být součástí řešení odpovědného podnikání, včetně financí. Tím, že pohání ekonomiky, má odvětví finančních služeb – od vlastníků a správců aktiv až po soukromý kapitál, rizikový kapitál a banky – jedinečnou páku k tomu, aby řídilo systémové změny v globální ekonomice tak, aby v centru pozornosti byly životy lidí a zdraví planety.

Jednomyslné schválení Obecných zásad OSN pro podnikání a lidská práva (UNGP) vládami v roce 2011 objasnilo, že všechny společnosti, včetně finančních institucí (FI), mají povinnost dodržovat lidská práva. UNGP poskytují rámec pro odpovědné chování podniků, který pomáhá společnostem zakládat jejich činnost na dodržování lidských práv a vede je k postupům, které lidská práva podporují interně i napříč hodnotovými řetězci. UNGP například stanoví proces náležité péče v oblasti lidských práv, který je pro podniky nezbytný k tomu, aby identifikovaly, předcházely, zmírňovaly a zodpovídaly za to, jak řeší negativní dopady na lidská práva.

Od jejich přijetí jsme svědkem rostoucího uznání významu UNGP pro řízení jejich vlivu na lidská práva mezi finančními institucemi. Převedení závazků do transformačních opatření však zůstává výzvou. Pracovní skupina OSN pro podnikání a lidská práva (UNWG) v roce 2021 zjistila, že ačkoli došlo k pokroku v provádění UNGP, odvětví finančních služeb zaostává za ostatními odvětvími. Deset let po přijetí UNGPs vydala pracovní skupina UNWG Plán UNGPs 10+ pro příští desetiletí podnikání a lidských práv (UNGPs 10+ Roadmap) ve snaze rozšířit podnikatelskou činnost v oblasti lidských práv. Plán naléhavě vyzývá finanční instituce, aby zvýšily své ambice a tempo v oblasti lidských práv, jinak bude úsilí o prosazování udržitelného podnikání v nadcházejícím desetiletí ztíženo. Zdůrazňuje, že lidská práva jsou ústředním bodem agendy ESG – jejíž výrazný růst je příležitostí k rozšíření pokroku v oblasti lidských práv v celé globální ekonomice.

Ačkoli je růst ESG cenným pokrokem v úsilí o prosazování odpovědného podnikání, hnutí ESG má pozoruhodná slepá místa a příležitosti ke zlepšení, zejména v tom, jak se zabývá sociálními tématy. Odráží to vlna legislativního vývoje v Evropě i mimo ni, kdy se objevují trendy v podobě povinných předpisů o náležité péči v oblasti lidských práv a požadavky na zveřejňování informací o řízení rizik v oblasti lidských práv ve finančním sektoru.

Z naší strany předkládáme následující doporučení, která mohou finanční instituce přijmout za účelem začlenění lidských práv do finančních činností.

  1. Přizpůsobte základní obchodní činnosti tak, aby respektovaly lidská práva. Přijměte důkladné politiky v oblasti lidských práv v souladu s UNGP a začleňte tyto závazky do obchodních modelů, správy a řízení společností a obchodních strategií finančních institucí. Finanční instituce by také měly napadat finanční a obchodní praktiky, které nejsou v souladu s lidskými právy, a veřejně zveřejňovat, jak řídí významná rizika v oblasti lidských práv.
  2. Podporujte dodržování lidských práv na finančních trzích. Zásadní význam má provádění hloubkové kontroly dodržování lidských práv před uzavřením obchodu, poskytnutím půjčky nebo investicí a průběžně po navázání obchodního vztahu.
  3. Používejte UNGP jako kompas pro řešení globálních výzev. Prováděním due diligence v oblasti lidských práv mohou finanční instituce lépe řešit výzvy, jako je spravedlivý přechod a digitální transformace. FI by se také měly zapojit do vícestranných platforem a kolektivních akcí s cílem řešit systémové výzvy, jako je společenská nerovnost a slabé regulační prostředí, které podporuje závodění FI a dalších společností směrem dolů.
  4. Zapojte a spolupracujte s lidmi, kterých se finance dotýkají. Zapojení zainteresovaných stran je zásadní a finanční instituce by měly být ve svém úsilí inovativní a zvažovat, s kým a jak nejlépe spolupracovat. FI by měly být připraveny v dobré víře se angažovat s kritickými hlasy a měly by posoudit politiky a postupy klientských a portfoliových společností týkající se zapojení zainteresovaných stran a podle potřeby využít pákového efektu na podporu smysluplného zapojení.

Řešením těchto prioritních oblastí může odvětví finančních služeb převzít vedoucí úlohu při využívání transformační síly UNGP. I když se tyto kroky neuskuteční ze dne na den, představují některé z klíčových stavebních kamenů pro splnění požadavků a očekávání zúčastněných stran, odvrácení vážných rizik v oblasti lidských práv a dosažení spravedlivější a udržitelnější globální ekonomiky v době 20. výročí přijetí UNGPs.